Propozycje zabaw dla dzieci nie tylko w wieku przedszkolnym
Nic tak nie zaciekawi dziecka nauką jak eksperymenty, aktywności oparte na zmysłach lub zawierające nowe elementy tajemniczej zabawy. Dlatego dziś prosta i zmysłowa propozycja dla najmłodszych, a także przedszkolaków, która rozwija zdolność koncentracji, wycisza i odpręża.
Nie od dziś wiadomo, że zmysły i doświadczenia są najlepszymi nauczycielami dzieci. Zabawy, które umożliwiają dziecku coś dotknąć, poczuć, zobaczyć lub usłyszeć i emocje z nimi związane pozwalają w łatwy sposób przyswoić wiedzę. Dziś zabawa ucząca kolorów, figur i przyswajająca pojęcie zbioru oraz jego elementów.
Do zabawy potrzebny jest: strunowy woreczek, żel do włosów, różne kulki i koraliki, oraz taśma np. izolacyjna. Na woreczku za pomocą taśmy należy przykleić kwadrat, prostokąt, koło i trójkąt. Do środka należy wrzucić 16 koralików – po cztery z każdego rodzaju tak, aby można było je podzielić na cztery zbiory.
Malowanie na ofoliowanym oknie i gra świateł niezwykle pobudza dziecięcą wyobraźnię i pozwala dziecku na wyrażenie swoich uczuć, emocji czy przeżyć. Malowanie na oknie jest kłopotliwe, drogie, wymaga specjalnych farb, czy wiąże się z bałaganem? Nic bardziej mylnego. Folią streczową należy okleić szyby od okna balkonowego ciągnąc pasmo foli od góry do dołu. Dla wzmocnienia dokoła ramy okna można przykleić taśmę papierową. Można również obrócić krzesełko czy stolik do góry nogami i owinąć folią wszystkie cztery nogi – dzięki temu dziecko zyskuje aż 4 płaszczyzny do zabaw plastycznych. Malujemy, odciskamy dłonie, odrysowujemy. Potrzebne są pędzle, farby plakatowe i odrobina wyobraźni. Warto wcześniej pooglądać z dziećmi prawdziwe witraże lub wyszukać kilka w Internecie. Dziecko z pewnością szybko się zafascynuje i samo zapragnie stworzyć swój własny niepowtarzalny witraż na oknie. Malowanie i gra świateł niezwykle pobudza dziecięcą wyobraźnię i pozwala dziecku na wyrażenie swoich uczuć, emocji czy przeżyć.